Zpět na výpis článků

IV. ročník soutěže v odborných dovednostech žáků 8. a 9. tříd ZŠ

IV. ročník soutěže v odborných praktických dovednostech žáků 8. a 9. tříd základních škol

V průběhu měsíců října až prosince loňského roku probíhal na chotěbořském a havlíčkobrodském pracovišti odborného výcviku Středního odborného učiliště technického Chotěboř již IV. ročník soutěže odborných dovedností žáků základních škol. Soutěž byla pořádaná za spolupráce místní akční skupiny Královská Stezka o.p.s.Soutěž byla určena žákům 8. a 9. tříd základních škol. Celkem se přihlásilo 27 soutěžních družstev z 18 základních škol. To představovalo účast téměř 600 žáků ze základních škol v Chotěboři, Havlíčkově Brodě, Hlinsku, Trhové Kamenici, Krouně, Krucemburku, Přibyslavi, Havlíčkově Borové, Habrech, České Bělé, Ledči nad Sázavou a Světlé nad Sázavou.  Soutěž byla zaměřena na manuální praktické dovednosti, programování, obecné teoretické znalosti, marketing, ekonomiku, ICT a anglický jazyk. Družstvo (třída) bylo rozděleno do pěti týmů, které soutěžily v těchto disciplínách:
  1. A - strojírenství – výroba mosazné pamětní mince, modelování ve 3D aplikaci s následnou vizualizací a animací, test odborných znalostí, marketing,
  2. B – zpracování dřeva – výroba dřevěného krmítka, návrh designu na počítači a následné obrábění na CNC routeru, test odborných znalostí, marketing,
  3. C – elektrotechnika – výroba tranzistorové blikačky, zapojení a oživení světelného obvodu, test odborných znalostí,
  4. D – programování – programování pohybové sestavy školního robota Chepíka, vhodné propojení sestavy s hudebním doprovodem a vytvoření fiktivního rozhovoru s robotem Chepíkem v anglickém jazyce včetně grafického zpracování,
  5. E – ekonomika, trh práce, marketing, prezentace – ekonomické vyhodnocení jednotlivých výrobků, tvorba marketingových materiálů, zhotovení reportáže ze soutěžního dne ve formě prezentace a test odborných znalostí z oblasti IT a ekonomiky.

Hlavním cíle soutěže:

  • popularizace technického vzdělávání,
  • zvýšení zájmu žáků ZŠ o studium technicky zaměřených studijních a učebních oborů, zvýšení prestiže těchto oborů a společenského povědomí o nich,
  • motivace žáků 8. a 9. tříd ZŠ k technickým oborům tak, aby se při úvahách o svém dalším profesním směřování rozhodli v souvislosti s vývojem poptávky po technicky vzdělaných pracovnících na trhu práce a v závislosti na svých dovednostech a schopnostech,
  • představení moderních technologií, které škola využívá ve výuce a praktická ukázka realizace propojení moderních technologií s tradičními řemesly,
  • představení vzdělávací nabídky pořádající školy.
Slavnostní vyhlášení soutěže proběhlo 16. ledna na staré havlíčkobrodské radnici za účasti místostarosty města Havlíčkova Brodu Bc. Libora Honzárka a starosty města Chotěboře Ing. Tomáše Škaryda, zástupců jednotlivých soutěžních družstev a partnerů soutěže. Hodnotné ceny pro soutěžící předávali zástupci partnerů soutěže Eliška Matulová a Tereza Chalupová za Královskou stezku o.p.s., Jana Vaňková za společnost NATE – nápojová technika a.s., Martin Proška za společnost GCE, s.r.o. a Bc. Lenka Klimešová za společnost B:Tech, a.s.

Partneři soutěže

Královská stezka o.p.s.
B:TECH, a.s.
GCE, s.r.o.
Chotěbořské strojírny, a.s.
NATE – nápojová technika a. s.

Soutěž se dále konala za podpory měst Chotěboř a Havlíčkův Brod

Výsledky soutěže

Výsledky hlavní kategorie družstev – TOP 10

    1. místo – ZŠ Krucemburk – třída 8.A a 9.A - se ziskem 1 235 bodů
    2. místo – ZŠ Chotěboř, Buttulova – třída 9.A - se ziskem 1 176 bodů
    3. místo – ZŠ Maleč – třída 8.A a 9.A - se ziskem 1 174 bodů
    4. místo – ZŠ Havlíčkova Borová – třída 8.A a 9.A - se ziskem 1 173 bodů
    5. místo – ZŠ Chotěboř, Buttulova – třída 9.B - se ziskem 1 172 bodů
    6. místo – ZŠ Trhová Kamenice – třída 9.A - se ziskem 1 135 bodů
    7. místo – ZŠ Přibyslav – třída 9.B - se ziskem 1 125 bodů
    8. místo – ZŠ Krouna – třída 9.A - se ziskem 1 120 bodů
    9. místo – ZŠ Hlinsko, Smetanova – třída 9.A - se ziskem 1 114 bodů
    10. místo – ZŠ Ledeč nad Sázavou – třída 8.B - se ziskem 1 095 bodů

Pořadí jednotlivých odborných týmů

A - STROJÍRENSTVÍ

    1. místo – ZŠ Krucemburk třída 8.A a 9.A - 287 bodů
    2. místo – ZŠ Česká Bělá třída 8.A a 9.A - 262 bodů
    3. místo – ZŠ Maleč třída 8.A a 9.A – 261 bodů

B - ZPRACOVÁNÍ DŘEVA

    1. místo – ZŠ Česká Bělá třída 8.A a 9.A - 257 bodů
    2. místo – ZŠ Chotěboř Smetanova třída 9.B - 254 bodů
    3. místo – ZŠ Krucemburk třídy 8.A a 9.A - 253 bodů

C - ELEKTROTECHNIKA

    1. místo – ZŠ Hlinsko Ležáků třída 9.A - 269 bodů
    2. místo – ZŠ Krucemburk třída 8.A a 9.A - 268 bodů
    3. místo – ZŠ Chotěboř Buttulova třída 9.A - 259 bodů

D - PROGRAMOVANÍ A ROBOTIZACE

    1. místo – ZŠ Ledeč nad Sázavou třída 8.B - 246 bodů
    2. místo – ZŠ Chotěboř Buttulova třída 9.A - 244 bodů
    3. místo – ZŠ Chotěboř Smetanova třída 9.A - 232 bodů

E - EKONOMIKA, MARKETING, IT

    1. místo – ZŠ Havlíčkův Brod, Konečná třída 8.A - 285 bodů
    2. místo – ZŠ Krouna třída 9.A - 259 bodů
    3. místo – ZŠ Chotěboř Smetanova třída 9.B - 256 bodů