Zpět na výpis článků

Po patnácti letech se vrátila do Hlinska výuka elektro oborů

 

Střední odborné učiliště technické Chotěboř zahájilo 18. ledna 2021 na svém pracovišti v Hlinsku výuku odborného výcviku oboru elektrikář. V nově zrekonstruované dílně probíhá od tohoto data výuka osmi žáků prvního ročníku, kteří mají své bydliště přímo v Hlinsku nebo blízkém okolí. Tímto se nám podařilo realizovat dlouhodobý cíl, který jsme si stanovili, a rozšířili jsme možnosti výuky odborného výcviku stávajícího oboru truhlář o tento další velmi žádaný obor. Dílny jsou v tuto chvíli připravené a vybavené pro výuku prvních ročníků oboru elektrikář a od školního roku 2021/22 dojde k rozšíření o výuku druhých ročníků a částečně zde bude probíhat i výuka odborného výcviku maturitního oboru mechanik elektrotechnik.

Elektrická energie je nedílnou součástí našeho života a setkáváme se s ní na každém kroku. Proto studium elektrotechnických oboru je a bude stále perspektivní. Umožňuje široké možnosti dalšího uplatnění, počínaje mikroelektronikou, přes řídící jednotky PLC, robotiku, elektrické pohony, až k domovním a průmyslovým rozvodům a elektrárnám. Na dveře klepe 4. průmyslová revoluce a pomyslnou třešničkou na dortu je internet věcí. Zde všude se můžou uplatnit naši absolventi.

Výuka elektro oborů má na naší škole již více jak dvacetiletou tradici. V současné době vyučujeme obory elektrikář (tříletý učební obor), mechanik elektrotechnik (čtyřletý studijní maturitní obor) a od letošního školního roku zcela nový obor průmyslová automatizace (čtyřletý studijní maturitní obor).

Celkem u nás studuje 45 žáků oboru elektrikář, 50 žáků obor mechanik elektrotechnik a 12 žáků v prvním ročníku oboru průmyslové automatizace, což je dohromady více jak 100 žáků v elektro oborech.

Škola má pro tyto obory vybudované moderní dílny odborného výcviku, které odpovídají trendům nových technologií a pokryjí náročnou výuku od základů elektromontážních prací, základů elektrotechniky až po výuku automatizace, programování a řízení pomocí PLC automatů a výuku robotizace.

Přehled dílen a laboratoří kde se vyučuje odborný výcvik:

pracoviště Chotěboř:

  • dílna pro výuku základů elektrotechniky (realizace učebny 2019)
  • laboratoř elektrotechnických měření (realizace učebny 2012)
  • dílna pro výuku automatizace – pneumatika a elektro pneumatika (realizace učebny 2012)
  • dílna pro výuku automatizace – hydraulika a elektro hydraulika (realizace učebny 2012)
  • dílna pro výuku automatizace a robotiky – PLC automaty, robotická linka (realizace učebny 2017)
  • dílna pro výuku zaměřená na CNC programování

pracoviště Havlíčkův Brod:

  • dílna pro výuku slaboproudé elektrotechniky (realizace učebny 2021)
  • dílna pro výuku silnoproudé elektrotechniky (realizace učebny 2020)

pracoviště Hlinsko:

  • dílna pro výuku základů elektrotechniky, slaboproudé a silnoproudé elektrotechniky (realizace učebny 2020)

Nedílnou součástí výuky je i personální zabezpečení. Odborný výcvik v elektro oborech zabezpečuje šest učitelů, kteří mají nejen požadované odborné a pedagogické vzdělání, ale zejména dlouhodobé zkušenosti z praxe a výuky. Jsou specialisté na jednotlivé oblasti oboru a při vytváření výukových témat úzce spolupracují s významnými firmami na trhu práce.